Masz pytania?+48 602 261 170+48 602 261 035 (od 10:00 do 17:00)kontakt i pytania
Change language:
Buty na szeroką stopę 0

 

Dobór obuwia na szeroką stopę

 

    

 

Przy szerszej budowie stopy (i nie tylko), odpowiedni dobór obuwia w którym często spędzamy wiele godzin w ciągu dnia ma bardzo duże znaczenie. Nigdy nie powinniśmy wybierać zbyt wąskiego obuwia licząc na to, że buty się rozchodzą i w końcu dopasują. Zapewne w wielu modelach butów szczególnie wykonanych w całości ze skóry lub elastycznych materiałów z czasem tak się stanie, ale będzie to okupione niepotrzebnym wysiłkiem, otarciami, odciskami a nawet poważniejszymi kontuzjami. Nie powinniśmy również wybierać kolejnych, większych rozmiarów, aby znaleźć w modelach o standardowej budowie, odpowiednio dużo miejsca dla naszej stopy. W butach źle dopasowanych rozmiarowo (za dużych), pięta nie będzie miała odpowiedniego wsparcia, co wpłynie na przyspieszone zmęczenie, z czasem otarcia, szybsze zużycie zapiętków i nawet deformację buta.

Szerszą budowę stopy ma wiele osób, one najczęściej dobrze o tym wiedzą – nierzadko mają kłopot z doborem obuwia ale również osoby o normalnej budowie z czasem mogą mieć szersze stopy. Z wiekiem spada nam wysokość podbicia, sklepienie się obniża, a stopy poszerzają, warto o tym pamiętać, aby z niepotrzebnym uporem nie wybierać zbyt wąskiego obuwia. To oczywiście błędne kierunki i całkowicie niepotrzebne.

 

Buty już od pierwszego założenia muszą być wygodne!

 

Żadne dwie stopy nie są takie same. Dlatego nie każdy profil i kształt buta będzie pasował dla każdego turysty lub alpinisty. Jeśli zawsze masz problem ze znalezieniem odpowiedniego obuwia, jeśli Twoje buty były zawsze „za szerokie”, „za wąskie” lub oferowały tylko „słabą przyczepność”, aby zapewnić lepsze, bardziej indywidualne dopasowanie potrzebujesz wybrać buty o specjalnym kopycie.

Buty zawsze powinny być odpowiednio dopasowane do kształtu stopy, aby ciężar ciała był rozłożony równomiernie. Szeroka oferta obuwia firm Meindl oraz Hanwag pozwala dopasować odpowiednie buty do naszych stóp. W ofercie sklepy posiadamy specjalnie przygotowane grupy obuwia dedykowane dla osób o szerszej jej budowie, a w przypadku firmy Hanwag również buty dla osób z problemem haluksów.

 

Kilka uwag:

 • w butach z systemem Comfort Fit (Meindl) poszerzana jest strefa palców i śródstopie natomiast w butach Meindl Wide poszerzeniu zostaje poddana również strefa pięty,
 • w butach z systemem Strait Fit (Hanwag) otrzymujemy więcej miejsca tylko w strefie palców (paluch musi być w pozycji prostej),
 • w butach Hanwag Wide poszerzone jest śródstopie i strefa palców, brak poszerzenia w strefie pięty,
 • buty z serii Meindl Comfort Fit są szersze w porównaniu do butów Wide firmy Hanwag,
 • dla osób o szerszej stopie nie zaleca się zakupu butów o normalnej szerokości zwiększając tylko wielkość dobieranego rozmiaru - powinniśmy zawsze wybierać szersze modele butów,
 • dobór odpowiedniego rozmiaru obuwia na szeroką stopę zasadniczo nie różni się od doboru butów o klasycznej szerokości, oczywiście tylko wówczas, gdy dobieramy buty o szerszej budowie,
 • poniżej zamieszczamy poradnik jak optymalnie dobrać rozmiar obuwia w zależności od długości stopy,
 • Więcej na temat butów na haluksy znajdziesz tutaj - Buty na Haluksy

 

 

Podstawowe porady jak dobrać optymalny rozmiar butów trekingowych oraz turystycznych: 

 • Mierzymy długość stopy – istotne: nie mierzymy długości stopy poprzez typowe obrysowanie, ponieważ tego typu pomiar wprowadza dużo błędów. Pomiar należy przeprowadzić przystawiając piętę do nieruchomego przedmiotu np. ściana, mebel itp. następnie odznaczyć koniec palców stopy i zmierzyć otrzymaną wielkość. Pomiar należy przeprowadzić na gołą stopę lub w bardzo cienkiej skarpecie. Pomiar wykonujemy dla dwóch stóp - posługujemy się oczywiście wielkością większą. Pomiar najlepiej jest wykonać po południu, stopy wraz ze zmęczeniem lekko puchną nieznacznie zwiększając swoją wielkość. Zdjęcie obrazujące precyzyjną metodę pomiaru umieściliśmy poniżej.

 • Do otrzymanej wielkości stopy w zależności od typu obuwia (buty zimowe, trekkingowe, sportowe, codzienne miejskie itd.) dodajemy od 1 do 1,5cm i otrzymujemy całkowitą długość wkładki. Wg Meindl'a optymalną i uniwersalną wielkością jest 1,2 cm. Dla butów zimowych minimalną wielkością jest 1,5cm. Po zsumowaniu wielkości (długość stopy plus 1,5cm) szukamy w zamieszczonej poniżej tabeli rozmiarów wartości najbardziej zbliżonej do otrzymanego wyniku - kolumna pierwsza wyrażona w cm. W bardzo ogólnym założeniu możemy przyjąć, iż jest to długość wkładki, niemniej jednak jest to tzw. "miejsce w bucie".

 • "Miejsce w bucie" jest wartością zdecydowanie precyzyjniejszą niż długość wkładki, jest to szczególnie istotne przy porównywaniu długości wkładek innych producentów, którego nie polecamy. Nawet w obrębie jednego producenta zdarza się iż np. w rozmiarze 9,5UK znajda Państwo wkładkę 9UK. Dodatkowe miejsce w bucie będzie, ale z długości wkładki już tego wiedzieć nie będziemy. Tutaj właśnie pojawia się najwięcej błędów w doborze rozmiaru przy porównaniu długości wkładek. Jeżeli porównamy długości wkładki np. 9UK w obrębie jednego producenta w dwóch różnych modelach butów wielkości będą na 99,9% identyczne. Przy zakupie nowych wkładek do butów np. Meindl nie oferuje wkładek w rozmiarach połówkowych - kupujemy tylko rozmiary pełne, i tak: dla rozmiaru 10,5UK należy kupić wkładki w rozmiarze 10UK, dla 11,5UK wkładki 11UK itd - na pewno wszystko będzie ok :-o)
 • 1-1,5 cm (ze wskazaniem na 1,5 cm) zapasu całkowicie wystarczy na użytkowanie odpowiedniej skarpety trekkingowej oraz będzie wystarczająco dużo luzu na komfortowe użytkowanie. Proszę nie obawiać się posługiwania wielkością 1,5 cm - z naszego doświadczenia wynika, iż jest to wielkość optymalna do doboru rozmiaru.

 • Istotne : palce stopy w dedykowanej skarpecie nie mogą dotykać czubka buta – jeśli tak będzie nawet w najbardziej ocieplonym bucie, szczególnie zimą będzie nam zimno i niewygodnie, a np. w butach trekkingowych praktycznie niemożliwe okaże się schodzenie z góry. Nie upieraj się przy „swojej” wielkości buta. Rano stopy są mniejsze, a wraz z upływem lat zmniejsza się sklepienie. Poza tym nie wszystkie „kopyta“ są tej samej wielkości. Przede wszystkim but nie może być za mały. W razie wątpliwości wybierz buty nieco większe.

 • Skarpety - proszę pamiętać, że dobre skarpety potrafią zwiększyć rozmiar buta o 0,5 lub nawet 1 cały rozmiar (0,5 rozmiaru dla rozmiarówki UK zmienia długość wkładki o 0,5 cm) – tak jest np. w przypadku skarpet Meindl'a, które są wyjątkowo grube/mięsiste dzięki czemu wyraźnie podnoszą komfort użytkowania obuwia. Z tego powodu pomiar długości stopy powinniśmy wykonać na gołą stopę.

 • Należy również pamiętać, iż na wytypowany rozmiar mają również wpływ inne czynniki m.in.: tęgość stopy, wielkość podbicia jak również preferencje samego użytkownika.

 

Szczegółowy pomiar długości stopy:

 

Tabela rozmiarów D (niemieckie/francuskie), UK (brytyjskie) oraz US (amerykańskie) wg firmy Meindl:

 

Szersze profilowania kopyt w obuwiu Hanwag

Hanwag Wide: pożegnanie punktów nacisku po bokach stóp. Profil Wide ma standardową sekcję pięty, ale jest szerszy w przedniej części stopy i w części śródstopia. Szersze modele są przeznaczone dla osób, które uważają, że standardowe modele za zbyt wąskie.

 

 

 

 

Hanwag Straight Fit:  profil Straigh Fit oferuje innowacyjne, obszerne pudełko na palce, które pozwala dużemu paluchowi przyjąć prostą pozycję i zapewnia więcej miejsca na palce. Jest to szczególnie korzystne dla osób z szerszą przednią częścią stopy i ogólnie zapewnia zwiększony ogólny komfort i lepszą izolację dla wszystkich stóp.

 

 

Hanwag Straight Fit Extra:  profil StraightFit Extra łączy w sobie obszerny, szeroki nosek StraightFit, który pozwala dużemu paluchowi przyjąć prostą pozycję z dodatkowym miejscem w przedniej części stopy i obszarem stopy ja w profilum Wide. W związku z tym zapewnia dobre dopasowanie dla osób z szerszą przednią częścią stopy - lub pragnących więcej miejsca na duży palec u nogi.

 

 

Hanwag Alpine Wide: ze względu na wymagania techniczne buty z grupy ALPINE mają nieco węższy kształt. Jednak nasz AlpineWide Last zapewnia szerszy obszar przedniej części stopy. Zmniejszając nacisk w obszarze palców, zmniejsza się ryzyko odmrożeń i pozwala nosić grubsze skarpetki.

 

 

Hanwag Bunion: wiele osób, często kobiety, ale także wspinacze sportowi oraz osoby uprawiające buldering cierpią na problem haluksów (hallux valgus) i sztywność stawu dużego palca. Specjalny profil Bunion Last zapewnia dodatkową przestrzeń wokół dużego palca. Więcej na temat butów na haluksy znajdziesz tutaj - Buty na Haluksy

 

 

 

 

W porównaniu z klasycznym profilem butów trekkingowych podeszwa Comfort-Fit® jest wyraźnie szersza.

 1. Obszar wokół śródstopia jest szerzej formowany.
 2. Duży palec jest w pozycji prostej, co automatycznie wyklucza nacisk na śródstopie oraz poczucie dyskomfortu.
 3. Obszerniejsza podeszwa - więcej przestrzeni.

Meindl buty Comfort Fit

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl