Change language:
do kasy suma: 0,00 zł
Pomoc

Spis treści:

 1. Poglądowy dobór rozmiaru obuwia: Meindl, Hanwag.

 2. Podział obuwia ze względu na kategorie: Meindl, Hanwag.

 3. Pielęgnacja obuwia - Meindl, Hanwag.

 4. Dobór rozmiaru nakryć głowy.

 5. Tabele rozmiarów odzieży: Fjallraven, Deerhunter, Graff, Simms, Harkila.

 6. Rodzaje spodni i ich budowa - Fjallraven.

 7. Dobór rozmiaru rękawic firmy Hestra.

 

 

1. Poglądowy dobór rozmiaru obuwia.

 

Poniżej kilka podstawowych zasad jak dobrać rozmiar butów:

 • Mierzymy długość stopy – istotne: nie mierzymy długości stopy poprzez typowe obrysowanie, ponieważ tego typu pomiar wprowadza dużo błędów. Pomiar należy przeprowadzić przystawiając piętę do nieruchomego przedmiotu np. ściana, mebel itp. następnie odznaczyć koniec palców stopy i zmierzyć otrzymaną wielkość. Pomiar należy przeprowadzić na gołą stopę lub w bardzo cienkiej skarpecie. Pomiar wykonujemy dla dwóch stóp - posługujemy się oczywiście wielkością większą. Pomiar najlepiej jest wykonać po południu, stopy wraz ze zmęczeniem lekko puchną nieznacznie zwiększając swoją wielkość. Zdjęcie obrazujące precyzyjną metodę pomiaru umieściliśmy poniżej.

 • Do otrzymanej wielkości stopy w zależności od typu obuwia (buty zimowe, trekkingowe, sportowe, codzienne miejskie itd.) dodajemy od 1 do 1,5cm i otrzymujemy całkowitą długość wkładki. Wg Meindl'a optymalną i uniwersalną wielkością jest 1,2 cm. Dla butów zimowych minimalną wielkością jest 1,5cm. Po zsumowaniu wielkości (długość stopy plus 1,5cm) szukamy w zamieszczonej poniżej tabeli rozmiarów wartości najbardziej zbliżonej do otrzymanego wyniku - kolumna pierwsza wyrażona w cm. W bardzo ogólnym założeniu możemy przyjąć, iż jest to długość wkładki, niemniej jednak jest to tzw. "miejsce w bucie".

 • "Miejsce w bucie" jest wartością zdecydowanie precyzyjniejszą niż długość wkładki, jest to szczególnie istotne przy porównywaniu długości wkładek innych producentów, którego nie polecamy. Nawet w obrębie jednego producenta zdarza się iż np. w rozmiarze 9,5UK znajda Państwo wkładkę 9UK. Dodatkowe miejsce w bucie będzie, ale z długości wkładki już tego wiedzieć nie będziemy. Tutaj właśnie pojawia się najwięcej błędów w doborze rozmiaru przy porównaniu długości wkładek. Jeżeli porównamy długości wkładki np. 9UK w obrębie jednego producenta w dwóch różnych modelach butów wielkości będą na 99,9% identyczne. Przy zakupie nowych wkładek do butów np. Meindl nie oferuje wkładek w rozmiarach połówkowych - kupujemy tylko rozmiary pełne, i tak: dla rozmiaru 10,5UK należy kupić wkładki w rozmiarze 10UK, dla 11,5UK wkładki 11UK itd - na pewno wszystko będzie ok :-o)
 • 1-1,5 cm (ze wskazaniem na 1,5 cm) zapasu całkowicie wystarczy na użytkowanie odpowiedniej skarpety trekkingowej oraz będzie wystarczająco dużo luzu na komfortowe użytkowanie. Proszę nie obawiać się posługiwania wielkością 1,5 cm - z naszego doświadczenia wynika, iż jest to wielkość optymalna do doboru rozmiaru.

 • Istotne : palce stopy w dedykowanej skarpecie nie mogą dotykać czubka buta – jeśli tak będzie nawet w najbardziej ocieplonym bucie, szczególnie zimą będzie nam zimno i niewygodnie, a np. w butach trekkingowych praktycznie niemożliwe okaże się schodzenie z góry. Nie upieraj się przy „swojej” wielkości buta. Rano stopy są mniejsze, a wraz z upływem lat zmniejsza się sklepienie. Poza tym nie wszystkie „kopyta“ są tej samej wielkości. Przede wszystkim but nie może być za mały. W razie wątpliwości wybierz buty nieco większe.

 • Skarpety - proszę pamiętać, że dobre skarpety potrafią zwiększyć rozmiar buta o 0,5 lub nawet 1 cały rozmiar (0,5 rozmiaru dla rozmiarówki UK zmienia długość wkładki o 0,5 cm) – tak jest np. w przypadku skarpet Meindl'a, które są wyjątkowo grube/mięsiste dzięki czemu wyraźnie podnoszą komfort użytkowania obuwia. Z tego powodu pomiar długości stopy powinniśmy wykonać na gołą stopę.

 • Należy również pamiętać, iż na wytypowany rozmiar mają również wpływ inne czynniki m.in.: tęgość stopy, wielkość podbicia jak również preferencje samego użytkownika.

 

Szczegółowy pomiar długości stopy:

Zdjęcie pomiaru długości stopy użyczone za zgodą firmy - Akces Dance - polskiego producenta obuwia tanecznego. Warto odwiedzić stronę, nawet tylko ze względów poznawczych, zachęcamy.


Prawidłowe dopasowanie stopy do wkładki

 

Tabela rozmiarów wg firmy Meindl:Wielkości podane w cm oznaczają długość wkładki - a bardziej precyzyjnie "ilość miejsca w bucie".

Proszę zwrócić uwagę, że rozmiary D nie pokrywają się idealnie (poza rozmiarem 4; 8; 14,5 ) z rozmiarami UK/GB. Dla określenia ilości "miejsca w bucie" należy dodać lub odjąć pewną wielkość określoną na zasadzie proporcji lub aproksymacji (wielkość szacunkowa).

 

 

Hanwag:

Kilka porad wg producenta:

Wybór odpowiedniego rozmiaru, który zapewni idealne dopasowanie jest ogromnie ważny. Porada eksperta w dziedzinie sprzedaży butów jest w tym momencie bezcenna, szczególnie jeżeli chodzi o zakup butów trekkingowych lub górskich.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie obuwia:

 • Buty trekkingowe powinny wchodzić na stopę bez żadnego wciskania. Sprawdź, czy pięta jest na swoim miejscu poprzez przymierzenie butów z rozwiązanymi sznurowadłami. Jeżeli po bokach pięty jest duży luz i może się ona przesuwać to znaczy, że but jest za szeroki.

 • Powinieneś być w stanie zmierzyć szerokość dla palców na czubku buta. Chodzi o to, żeby Twoje palce nie uderzały o siebie podczas schodzenia. W szczególności jeżeli kupujesz lekki i elastyczny but powinien być on sporo szerszy niż normalnie. Nawet jeżeli buty, które przymierzasz w sklepie pasują idealnie, zawsze spróbuj przymierzyć kolejną parę pół rozmiaru większą, tak dla porównania.

 • Buty wspinaczkowe z serii Alpin i Rock są wyjątkiem od powyższej reguły. Tutaj liczy się bardzo dobre dopasowanie i „czucie“ podłoża. W tym wypadku buty powinny być raczej węższe i krótsze. Dobre czucie jest paradoksalnie ważniejsze od komfortu chodzenia…

 • Ponownie, upewnij się, że pięta pasuje, a palce mają wystarczająco dużo miejsca. Zapewni to bardziej komfortowe dopasowanie.

 • Sztywne buty wysokogórskie (Omega i Eclipse II) nie powinny być zbyt wąskie w palcach, aby uniknąć odmrożenia. Buty górskie wyposażone są w system Vari-Flex, który zapewnia regulację za pomocą wymiennego języka i drugiego zestawu wkładek. W tym momencie możemy regulować ile par skarpet chcemy założyć przez co możemy przygotować się na każde warunki.

 

Tabela rozmiarów wg producenta - Hanwag:

W przypadku Hanwaga i poniższej tabeli rozmiarów (nowa wersja) posługujemy się dokładną długością stopy nie dodając dodatkowego zapasu - został on już w poniższej tabeli uwzględniony.

 

W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

 

2. Klasyfikacja obuwia ze względu na kategorie 

 

Klasyfikacja obuwia ze względu na kategorie wg firmy Meindl:

Aktywność: wypoczynek, użytek codzienny, wycieczki/podróże, spacery.
Teren: dobrze utrzymane szlaki, parki, obuwie odpowiednie na każdy dzień.

Aktywność: wycieczki terenowe, niskie góry, pogórze.
Teren: dobrze i słabo utrzymane szlaki, ścieżki górskie.

Aktywność: wymagające trekkingi w niskich górach, lekkie trekkingi górskie.
Teren: nierówne szlaki, strome szlaki górskie.

Aktywność: wymagające trekkingi, ostre wspinaczki, wyjścia wysokogórskie.
Teren: nierówne szlaki, rumowiska skalne, via ferraty.

Aktywność: wyjścia w wysokie góry, wspinaczka lodowa, najtrudniejsze trekkingi.
Teren: lodowce, bardzo nierówne trasy, teren bez wytyczonych tras, rumowiska skalne, via ferraty.

Aktywność: wspinaczka lodowa w rakach automatycznych.
Teren: teren bez wytyczonych szlaków, lodowce, ekstremalne trasy lodowe, wspinaczka lodowa.

 

Klasyfikacja obuwia ze względu na kategorie wg firmy Hanwag:

Hanwag dzieli kategorie obuwia oznaczając ich twardość literami A/B/C/D, gdzie litera A - oznacza buty najbardziej miękkie a kategoria D - buty najtwardsze z możliwością założenia raków.
Ten podział nie jest dość czytelny, ponieważ w ofercie Hanwag'a znajdują się buty wspinaczkowe do których nie można założyć raków, a pomimo tego kategoria ich twardości powinna wskazywać taką możliwość. Hanwag uznał, że twardość butów jest ważna, ale jeszcze bardziej istotną kwestią jest przeznaczenie obuwia. Dlatego buty przede wszystkim dzielimy według rodzaju zastosowania, czyli:

ALPIN - buty górskie na raki z głównym naciskiem na lodowce i drogi w warunkach zimowych.

ROCK - techniczne buty alpinistyczne z naciskiem na chodzenie po podłożu skalistym.

TREK - klasyczne wygodne buty trekkingowe na długie wyprawy z dużym bagażem.

TREK LIGHT - miękkie buty na wycieczki i chodzenie po łagodnym terenie.

TRAIL - wycieczki, spacery, podróże.

To jak twardy jest but lub jak miękko się on zgina zależne jest od wielu czynników, takich jak: twardość podeszwy, budowa cholewki, wysokość cholewki, jak również od sprężystości uzależnionej od podgięcia palców i obcasa w bucie. Z tego względu znajdą Państwo również przy każdym modelu oznaczenie kat ABCD i dlatego też przy każdym bucie można wiedzieć jaką on ma twardość.

A - miękkie buty wycieczkowe.

B - twarde buty na trekking i do turystyki.

C - twarde buty na raki półautomatyczne i paskowe.

D - bardzo twarde na raki automatyczne.

 

 

 

 

 

3. Pielęgnacja obuwia

 

 

4. Dobór rozmiaru nakryć głowy

Pomiar obwodu głowy:

 • mierzymy obwód głowy w jej najszerszym miejscu, zazwyczaj tuż nad uszami.

 • wybieramy rozmiar czapki odpowiadający otrzymanemu wynikowi - w przypadku wymiarów pośrednich wybieramy rozmiar o 1cm większy.

 

Rozmiary nakryć głowy firmy Fjallraven:

 • S – 55 - 56cm
 • M – 57 - 58cm
 • L – 59 - 60cm
 • XL – 61-62cm

Rozmiary nakryć głowy firmy GRAFF:

 • 54cm (rzadko produkowane są czapki w tym rozmiarze, ale bywają)
 • 56cm
 • 58cm
 • 60cm
 • 62cm

Rozmiary nakryć głowy firmy Deerhunter:

 • 56-57cm
 • 58-59cm
 • 60-61cm
 • 62-63cm

Tabela rozmiarów Simms - nakrycia głowy:

Rozmiary* cm

cale

S/M 54 - 58 21,25" - 22,75"
L/XL 56 - 60 22" - 23,5"
Jeden rozmiar 54 - 60 21,25" - 23,5"

* obwód głowy mierzony nad brwiami

 

5. Tabele rozmiarów odzieży

 

 

SIMMS - rozmiarówka odzieży męskiej

Rozmiar Obwód klatki piersiowej Obwód kołnierzyka Obwód pasa Długość rękawa Długość wewnętrzna nogawki
  cale cm cale cm cale cm cale cm cale cm
S 36"-38" 91-96 14.5"-15" 37-38 28"-30" 71-76 33"-34" 84-86 30" 76
M 39"-41" 99-104 15.5"-16" 39-41 32"-34" 81-86 34"-35" 86-89 31" 79
L 42"-45" 107-114 16.5"-17" 42-43 36"-38" 91-97 35"-36" 89-91 32" 81
XL 46"-48" 117-122 17.5"-18" 44-46 40"-42" 102-107 36"-37" 91-94 33" 84
XXL 49"-51" 124-130 18.5"-19" 47-48 44"-46" 112-117 37"-38" 94-97 33" 84

 

Simms


 

 

6. Budowa spodni Fjallraven  7. Dobór rozmiaru rękawic firmy Hestra Wg najnowszego poradnika doboru rozmiaru wg firmy Hestra w przypadku osób dorosłych posługujemy się tylko i wyłącznie pomiarem obwodu dłoni. Poniżej zamieszczamy stosowną tabelę. Dla osób o tzw. długich palcach zamieszczamy dodatkowo tabele związaną z długością palców, może być cenna dla bardziej szczegółowej weryfikacji.Dokonaj pomiaru obwodu centymetrem krawieckim. Jeśli nie masz centymetra, możesz użyć sznurka, który następnie odmierzysz linijką. Porównaj wymiary z tabelą rozmiarów.Szukasz rękawiczek dla juniora / dziecka? W takim przypadku nie musisz mierzyć obwodu dłoni, ponieważ rozmiary juniorów / dzieci są oparte na wieku.
 Dobór rozmiaru rękawic Hestra wg dwu-pomiarowej metody:

 • Pomiar długości dłoni: pomiar odległości pomiędzy nadgarstkiem a czubkiem palca środkowego.
 • Pomiar obwodu dłoni: mierzymy obwód dłoni w jej najszerszym miejscu.

Uwaga: zalecana wielkość rozmiaru jest tylko pewnym wskazaniem. Dłonie są różne a dodatkowo niektóre modele rękawic mają ściślejsze dopasowanie niż inne.    Ogólne porady dotyczące doboru rękawic
Zalecane rozmiary rękawic sportowychWażne jest, aby od samego początku znaleźć odpowiedni rozmiar, ponieważ rękawice sportowe na ogół w czasie użytkowania nie będą się rozciągać. Między dłonią a rękawicą powinna być niewielka szczelina, aby wiązać powietrze, co sprawia, że rękawica jest cieplejsza. Rękawice sportowe, które są zbyt ciasne, najprawdopodobniej będą postrzegane jako zimniejsze.
Jeśli znajdujesz się pomiędzy dwoma rozmiarami unisex, zalecamy zwykle wybranie większego. Rękawiczki damskie mają węższy krój niż modele unisex. Jeśli jesteś kobietą o rozmiarze unisex 7, zwykle wybierz rozmiar 8 w naszych rękawiczkach damskich. Rozmiar Junior 7 i rozmiar unisex 7 to nie ten sam rozmiar, ponieważ mają różne zakresy rozmiarów.Zalecane rozmiary rękawiczek z kategorii DressRękawiczki wyjściowe bez podszewki lub rękawiczki z cienką podszewką, jak z kaszmiru, wełny lub jedwabiu, powinny przylegać do ciała od samego początku, ponieważ zwykle rozciągają się w czasie. Dlatego produkujemy większość rękawiczek wieczorowych w pełnym i połówkowym rozmiarze, aby pasowały do większej liczby dłoni. Jeśli jesteś pomiędzy rozmiarami, zalecamy wybranie połowy rozmiaru.Rękawiczki pełne są cieplejsze niż rękawiczki pięciopalcoweWybierz jednopalcową rękawicę, jeśli często masz zimne ręce. Pełna rękawica ma większą wewnętrzną przestrzeń, która może wiązać więcej powietrza, co powoduje, że otrzymujemy cieplejszą rękawicę. Kolejną zaletą pełnych rękawiczek jest to, że palce wzajemnie się ogrzewają. Rękawiczki 3-palczaste to kompromis między rękawiczką a 5-palcową.Dlaczego nie wszystkie rękawiczki są wodoodporne?Podstawowym zadaniem rękawicy jest utrzymywanie rąk w cieple i suchości. Dla wielu wodoodporne rękawice są w wielu przypadkach pierwszym wyborem, niezależnie od rodzaju aktywności. To, czego często brakuje, to fakt, że podczas dużej aktywności wzrasta temperatura ciała, co powoduje, że ręce bardziej się pocą. Spocone dłonie wymagają rękawicy, która szybko odprowadza wilgoć, aby nie zmarzły. Rękawica z wodoodporną wkładką może w niektórych sytuacjach mieć odwrotny skutek, ponieważ wodoodporne wkładki zmniejszają oddychalność. Rękawiczki z wodoodpornymi wkładkami również wolniej schną.

Rozmiar 6 7 8 9 10 11
Obwód dłoni w mm 152 178 203 229 254 279
Długość dłoni w mm 160 171 182 192 204 215

 

do góry
Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium